MALATYA İL MEM ARGE

TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması Final Sonuçları Belli Oldu

TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması Final Sonuçları Belli Oldu

10-07-2020Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı'nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlenmektedir.

Bu yıl yarışmaya Türkiye genelinde 3.004 farklı okuldan 23.528 öğrencinin hazırladığı 15.273 proje başvurusu yapılmıştır. Proje başvurularının Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde ön değerlendirmesi yapılmış ve ön değerlendirmeyi geçen 1.200 projenin sahibi öğrenciler, 9-12 Mart 2020 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katılmıştır. Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen 216 proje, 6-8 Temmuz 2020 tarihleri arasında yüz yüze ve çevrimiçi olarak final değerlendirmesine alınmıştır. Yarışmanın final sergisinin ve ödül töreninin, Ekim ayı içerisinde yapılması planlanmaktadır.

Malatya'da 12 alanda 277 proje başvurusu yapılmış bunlardan 44 proje bölge sergisine katılmıştır. Bölge sergisinde 7 proje bölge birincisi olarak finalde yarışma hakkını elde etmiştir.  Ankara finalinde yarışma hakkını elde etmiştir. Malatya'dan 7 proje final yarışmasına katılmış olup bunlardan 3 proje Türkiye derece yapmıştır.

  Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danışmanlığını Savaş Zafer GÜLER'in yaptığı,  öğrencilerinden Feridun BALABAN'ın hazırladığı proje, fizik alanında Türkiye Birincisi olmuştur.

Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danışmanlığını Mehmet ARSLAN'ın yaptığı,  öğrencilerinden Ahmet Enis GÜVEN'in hazırladığı proje, Matematik alanında Türkiye İkincisi olmuştur.

  Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danışmanlığını Savaş Zafer GÜLER'in yaptığı,  öğrencilerinden Sıla DURMUŞ ve Elif Sude DOĞAN ortak hazırladığı proje, kimya alanında teşvik ödülü almıştır.

Yarışmanın final sergisinin ve ödül töreninin, Ekim ayı içerisinde yapılması planlanmaktadır.

 

Şehit Hamit Fendoğlu Caddesi - 0422 324 64 21 (Dahili 355)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.