MALATYA İL MEM ARGE

TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Final Sonuçları Belli Oldu

TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Final Sonuçları Belli Oldu

Malatya’dan 5 Proje Türkiye Derecesi Yaptı

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca (BİDEB) düzenlenen “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”, 08-12 Nisan 2019 Tarihleri arasında Ankara Congresium’da final sergisi yapıldı.  12 Nisan Cuma günü saat 10:00’da, düzenlenen ödül töreniyle dereceye giren projeler açıklandı.

Bu yıl 50.si düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına 12 alandan Türkiye genelinde toplam 16 bin 679 proje başvurusu yapılmış olup bunlardan 220 proje Türkiye finalinde yarışma hakkını elde etmiştir. Malatya’dan Biyolojiden 2, Coğrafya, Fizik, Kimya, Matematik ve Sosyoloji alanlarından birer olmak üzere toplam 8 proje final yarışmasına katılmış, bunlardan da 5 proje Türkiye derecesi yapmıştır. Türkiye derecesi yapan projeler şunlardır;

  •  Danışmanlığını Malatya TECDE Anadolu Lisesinden, Ayşe KINALI’nın yaptığı, Esra KURNAZ ve Melike SAĞDIÇ’ın Sosyoloji alanında hazırladığı proje, Türkiye 2.si olmuştur.
  •  Danışmanlığını Özel Malatya Final Anadolu Lisesinden Fatma GÖKÇEN’ın yaptığı, Ruşen Deniz KAPLAN ve Ruken Dicle KAPLAN’ın Biyoloji alanında hazırladığı proje, Teşvik Ödülü (Türkiye 4.lüğü) almıştır. 
  •  Danışmanlığını Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, Savaş Zafer GÜLER’in yaptığı, Gökçenaz ÖZGEL ve Mustafa Mert ÖZGEL’in Teknolojik Tasarım alanında hazırladığı proje, Teşvik Ödülü (Türkiye 4.lüğü) almıştır. 
  •  Danışmanlığını Malatya TECDE Anadolu Lisesinden, Gülay GÜLTEK’in yaptığı, Özcan DENİZ’in Kimya alanında hazırladığı proje, Teşvik Ödülü (Türkiye 4.lüğü) almıştır. 
  •  Danışmanlığını Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, Mehmet ARSLAN’ın yaptığı, Ahmet Enis GÜVEN ve İsmican Ruhilda YAYLAGÜL’ın Matematik alanında hazırladığı proje, Teşvik Ödülü (Türkiye 4.lüğü) almıştır. 

Dereceye giren proje sahibi öğrenciler ve danışman öğretmenleri TÜBİTAK tarafından ödüllendirilmiştir. Ayrıca yarışmanın finalinde birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü alan öğrenciler, üniversite sınavına girdikleri ilk yıl, ödül aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda üniversite giriş puanlarına eklenmek üzere yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlandırılacaktır. 

 

 

15-04-201915-04-201915-04-2019

 

Şehit Hamit Fendoğlu Caddesi - 0422 324 64 21 (Dahili 355)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.