MALATYA İL MEM ARGE

Pandemi Sürecinde Yürütülen "Kültürümü Sanatımda Gör" eTwinning Projesi Başarıyla Gerçekleştirildi

Pandemi Sürecinde Yürütülen

Şehit Şahin Altmış İlkokulu ve Beyaz Birlik Anaokulu öğrencileri tarafından resimlenip ve seslendirilen E-Book çalışması ile Malatya 'yı tanıtan kitap yazılarak yöresel manilerle istop oyunu oynanıp Malatya' nın güzellikleri başka illere tanıtıldı.

Şehit Şahin Altmış İlkokulu Öğretmeni Betül SEVİNCEK ve Beyaz Birlik Anaokulu o?g?retmeni Betül YUMRUTEPE 'nin Adana, Mersin, Kastamonu, Aydın ve Erzurum ortaklarıyla Şubat ayından bu yana birlikte yürüttüğü "KÜLTÜRÜMÜ SANATIMDA GÖR" eTwinning projesi ile Malatya' nın gelenek görenekleri, örf ve adetleri, yöresel yemek, oyun, kıyafet, türkü ve manileri tanıtımına katkı sağlandı.

Başarıyla sonuca ulaşılan eTwinning projesi uzaktan eğitim sürecine geçildiğinde de aynı hızla yürütülürken proje kapsamında, sanal sergi ile öğrencilerin kültür resimleri sergiledi ve Covid-19 süreci sağlık çalışanlarına mesajlar iletildi.

"Kültürümü Sanatımda Gör" (See My Culture in My Art) isimli eTwinning projesi ile eğitim ve öğretim daha eğlenceli hale getirilerek, çocukların el becerilerini geliştirilmesi, sanatsal yönlerini keşfetmelerini sağlanmış ve kültürel değerlerin önemini anlamaları sağlandı.

Çocukların, ürün ortaya koyma becerisini geliştirip, işbirliği yapmaları sağlandığı, sanatsal ruhu ortaya çıkarılmaya çalışılarak ve toplumun kültürünü yansıtan etkinliklerde görev alması sağlanıldığı proje detaylarına dair ise;

"Hem kendi kültürünü tanıyıp tanıtmış hem de başka kültürleri tanıma fırsatı bulmuşlardır.Boyama çalışmalarıyla el becerilerini geliştirmişler, bir ürün tasarlayarak özel günlerde kullanılacak bir materyal elde etmişlerdir. Sağlık çalışanlarına mesajlarını uzaktan eğitimle iletmişlerdir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına evden coşkuyla katılmışlardır. Şiirler okunup şarkılar söylenmiştir. Yaşadığı yeri tanıtan akrostiş şiirler yazıp seslendirmişlerdir.

Sunuş yolu, alıştırma ile öğretim metoduyla, hazırlamış oldukları çalışmaları video çekimleriyle arkadaşlarına da sunmuşlardır. Proje ortakları eşleştirkleri illerin kültürünü araştırıp bilgi sahibi olunmuş ve zihin haritası hazırlanmıştır. İNTERNET GÜVENLİĞİ hakkında bilgilenmiş ve araştırarak elde ettiği materyallerle okul panosu oluşturmuşlardır.

Web 2 araçları kullanılarak afiş, logo, kelime bulutu, karikatür ,sanat galerisi, sergi , e-book , puzzle, oyuncak konuşturma, manilerle seksek oyunu, yöresel bir türkünün işbirlikçi çalışmalarla seslendirilmesi vb. etkinliklerde bulunulmuştur." ifadeleri paylaşıldı.

 

10-06-202010-06-202010-06-202010-06-202010-06-202010-06-202010-06-202010-06-2020

Şehit Hamit Fendoğlu Caddesi - 0422 324 64 21 (Dahili 355)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.