MALATYA İL MEM ARGE

OKUMA KÜLTÜRÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ

OKUMA KÜLTÜRÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ

 

2023 Eğitim Vizyonunun temel amacı, çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve donanımı insanlık yararına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireylerin yetiştirilmesidir. Bu kapsamda okullarımızda okuyan, düşünen, sorgulayan, bilgiyi üreten, hayatta işlevsel olarak kullanabilen, problem çözebilen, eleştirel düşünen, iletişim becerilerine sahip, empati yapabilen, topluma ve kültüre katkı sağlayan vb. nitelikleri taşıyan öğrenciler yetiştirmek için okuma kültürünün geliştirilmesi önemli görülmüştür. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak stratejik plan hazırlama sürecinde elde edilen verilere ve Kültür Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Okuma Kültürü Analizi raporları sonuçlarına göre tespit edilen okuma oranlarını yükseltmek için Ar-Ge Birimi tarafından okuma kültürünün geliştirilmesine yönelik tavsiye niteliğinde olan eylem planı yayınlanmıştır.  Eylem planı içeriğinde her tür ve kademede yer alan öğrenci, öğretmen, veli vb. okulla ilişkisi olan tüm eğitim paydaşlarına yönelik çalışma alanı vardır. Kurumlarımızın ekte yer alan eylem planlarını incelemesi ve okulun şartlarına uygun olarak gerekli düzeltmeleri yaparak okuma kültürünün geliştirilmesine yönelik okul eylem planı oluşturmaları gerekmektedir. Eğitim öğretim yılı sonunda her kurumun kendi içinde okuma kültürüne yönelik yaptığı faaliyetleri içeren okuma bülteni hazırlamaları, kendi okul web sitelerinde yayınlamaları ve 28.06.2019 tarihine kadar Malatya Milli Eğitim Ar-Ge Birimine bildirmeleri önemlidir. Tüm kurumlarımızın hazırladığı okuma bültenleri belirli kriterlere göre uzman bir ekip tarafından incelenecek, tespit edilen iyi uygulamalar il çapında yaygınlaştırılacaktır.

Okuyucuların nitelikli yayınlarla buluşması, katkı değeri yüksek olan eserlerin yaygınlaştırılması, okullarımızda okuma kültürünü geliştirilmesi için  kurumlarımızda çalışan tüm eğitimcilerimizin Ar-Ge online işlemlerde Kitap Öneri Formu linkine girerek öğretmen ve öğrencilerin okuması için kitap tavsiyesinde bulunmaları önemle rica olunur.

 

 

 

 

Ek 1: Okuma kültürünün geliştirilmesine yönelik eylem planı

Ek 2: Türkiye okuma kültürü haritası

 

Şehit Hamit Fendoğlu Caddesi - 0422 324 64 21 (Dahili 355)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.