MALATYA İL MEM ARGE

Mülteci Öğrencilerin Topluma Dahil Edilmesi ve Kimlik Edinimi Projesi Kapsamında İkinci Hareketlilik Gerçekleştirildi

Mülteci Öğrencilerin Topluma Dahil Edilmesi ve Kimlik Edinimi Projesi Kapsamında İkinci Hareketlilik Gerçekleştirildi

Savaştan kaçarak ilimize sığınan mültecilerin insani ihtiyaçlarını karşılamak için il çapında yoğun çalışmalar yürütülmektedir. İl milli eğitim müdürlüğü olarak mülteci öğrencilerin eğitim öğretime en iyi şekilde devam edebilmesi bizim için önemlidir. Bu sebeple, mülteci öğrencilerin topluma dahil edilmesi ve kimlik edinimine yardımcı olmak amacıyla modern yöntem ve tekniklerle eğitim verilen eğitim öğretim ortamları yaratabilmek ihtiyacı duymaktaydık. Mülteci öğrencilerin topluma dahil edilmesi ve kimlik edinimi projesi ile çoğunlukla mülteci öğrencilerin okuduğu konsorsiyum üyesi okullarımızdaki öğretmenlerimizin kursa katılarak rehberlik eğitimi alması sağlanmıştır. Bu sayede öğretmenlerimiz, savaştan kaçarak ülkemize gelen  mülteci öğrencilerin yaşamış oldukları psikososyal, ruhsal, dilsel, akademik ve kültürel sorunları ile edinecekleri modern yöntem ve tekniklerle müdahale edebilir hale gelmişlerdir. Sorunları en aza indirmek ve mülteci öğrencilerin kimlik edinim süreçleri kolaylaştırmak için öğretmenlerin nasıl müdahale edeceklerini öğrendikleri kurslara katılımı sağlanmıştır. Bu müdahalerle hem öğrencilere yardımcı olunmakta hem de ailelerin de doğru bilgilerle doğru şekilde yönlendirilmesi sağlanmaktadır.

 

 

Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde Gündüzbey İlkokulu, İstiklal İlkokulu ve Ali Fevzi Ağan İlkokulu ile kurulan konsorsiyum çatısı altında "Mülteci Öğrencilerin Topluma Dahil Edilmesi ve Kimlik Edinimi" KA101 Bireylerin Öğrenme Hareketliliğinin ikinci eğitimi gerçekleştirildi. İtalya´nın Pescara şehrinde Associazione ´Submeet-incontrarsi per crescere´ kurumları aracılığı ile gerçekleştirilen kurslarda mesleki bilgilerini yenileme, yeni öğretme yöntemleriyle öğretmeyi öğrenme, öğrencilerin motivasyonunu artırma yöntemlerini öğrenme, kimlik edinimi sorunu yaşayan öğrencilere kullanılacak yöntem ve teknikleri öğrenme, öğrenciye ve aileye ihtiyaç analizleri yapabilme,yönlendirme, öğrencinin gelişimiyle ilgilenmeyi öğrenmişlerdir. Kurslara katılan öğretmenler bu projeyle farklı kültürleri tanıma ve kaynaşma imkanı da bulmuşlardır.  

30-11-201730-11-201730-11-201730-11-201730-11-201730-11-201730-11-201730-11-201730-11-201730-11-201730-11-2017

Şehit Hamit Fendoğlu Caddesi - 0422 324 64 21 (Dahili 355)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.