MALATYA İL MEM ARGE

Malatya’dan 4 Proje Türkiye Derecesi Yaptı

Malatya’dan 4 Proje Türkiye Derecesi Yaptı

Tübitak 49.Lise Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Final Sonuçları Belli Oldu

Malatya’dan 4 Proje Türkiye Derecesi Yaptı

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca (BİDEB) düzenlenen “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”, 16-20 Nisan 2018 Tarihleri arasında Final Yarışması yapıldı.  Yarışma, Antalya-Kepez Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezinde gerçekleştirildi. 20 Nisan Cuma günü saat 10:00’da, düzenlenen ödül töreniyle dereceye giren projeler açıklandı.

Bu yıl 49.su düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına 12 alandan Türkiye genelinde toplam 16.181 proje başvurusu yapılmış olup bunlardan 219 proje Türkiye finalinde yarışma hakkını elde etmiştir. Malatya’dan Biyoloji, Değerler Eğitimi, Kimya, Matematik, Teknolojik Tasarım alanlarından toplam 5 proje final yarışmasına katılmış, bunlardan da 4 proje Türkiye derecesi yapmıştır.

Danışmanlığını Özel Malatya Final Anadolu Lisesinden Serkan ZİLAYAZ’ın yaptığı, öğrenci Mazhar Erdem ÖZDEMİR’in Teknolojik Tasarım alanında hazırladığı proje, Türkiye 2.si olmuştur.

Danışmanlığını Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, Güler KARAASLAN’ın yaptığı,  Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi öğrencilerinden Mihriban BARAK ve Mustafa ÖZER’in Biyoloji alanında ortak hazırladığı proje, Türkiye 2.si olmuştur.

Danışmanlığını Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, Mehmet ARSLAN’ın yaptığı,  Yeşilyurt Fen Lisesi öğrencilerinden Zehra AKKUŞ ve Ayşegül DÜNDAR’ın Matematik alanında ortak hazırladığı proje, Türkiye 3.sü olmuştur.

Danışmanlığını Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, Savaş Zafer GÜLER’in yaptığı, Fethi Gemuhluoğlu Fen Lisesi öğrencilerinden Zeynep Duygu ŞIK ve Dilruba İrem ÖZTEKİN’in Kimya alanında hazırladığı proje, Teşvik Ödülü (Türkiye 4.lüğü) almıştır.

Dereceye giren proje sahibi öğrenciler ve danışman öğretmenleri TÜBİTAK tarafından ödüllendirilmiştir.Ayrıca yarışmanın finalinde birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü alan öğrenciler, üniversite sınavına girdikleri ilk yıl, ödül aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda üniversite giriş puanlarına eklenmek üzere yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlandırılacaktır.

 

26-04-2018

Şehit Hamit Fendoğlu Caddesi - 0422 324 64 21 (Dahili 355)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.