MALATYA İL MEM ARGE

TÜBİTAK 52. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI SONUÇLANDI

TÜBİTAK 52. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI SONUÇLANDI

TÜBİTAK 52. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ FİNAL YARIŞMASI SONUÇLANDI

Malatya'dan Bir Proje Türkiye ikincisi olurken bir proje teşvik ödülü aldı.

 Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı'nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlenmektedir.

Bu yıl yarışmaya Türkiye genelinde 2.615 farklı okuldan 11.251 kız ve 7.858 erkek öğrenci olmak üzere toplam 19.109 öğrencinin hazırladığı 14.010 proje başvurusu yapılmıştı.

Proje başvurularının ön değerlendirmeleri Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde yapılmış ve ön değerlendirmeyi geçen 2.160 projenin sahibi öğrenciler, 25-26 Mart 2021 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katılmıştır. Bölge değerlendirmeleri sonucunda finalist olarak belirlenen 240 proje, 1-3 Haziran 2021 tarihleri arasında final değerlendirmesine katılmıştır.

Bu yıl final yarışmasına 52 ilde bulunan 182 farklı okuldan toplam 383 projenin sahibi öğrenci katılmıştır. Final yarışmasına katılan 240 projeden 12'si Birincilik, 24'ü İkincilik, 36'sı Üçüncülük ve 36'sı Teşvik olmak üzere toplam 108 projenin sahibi öğrenci ödül kazanmıştır.

Malatya'da 12 alanda 146 proje başvurusu yapılmış bunlardan 31 proje bölge sergisine katılmıştır. Bölge sergisinde 5 proje bölge birincisi olarak finalde yarışma hakkını elde etmiştir. Malatya'dan 5 proje final yarışmasına katılmış olup bunlardan 2 proje derece yapmıştır.

Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danışmanlığını Savaş Zafer GÜLER'in yaptığı, öğrencilerinden Feridun BALABAN'ın hazırladığı proje, Kimya alanında Türkiye ikincisi olmuştur. Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danışmanlığını Arzu Bozdağ TULUM'un yaptığı, öğrencilerinden Ege Atakan YAPA ve Ahmet Turan ZARIÇ'ın hazırladığı proje, Değerler Eğitimi alanında teşvik ödülü almıştır.

Şehit Hamit Fendoğlu Caddesi - 0422 324 64 21 (Dahili 355)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.