MALATYA İL MEM ARGE

Eğitimde Biz

Eğitimde Biz

Eğitimde Biz

İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve 2022-2023 eğitim öğretim yılı içerisinde hayata geçirilmesi planlanan 16 projenin tanıtımı İl Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programla yapıldı.

Programa Vali Hulusi Şahin ve eşi Ebru Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Hatice Özdemir, İl Müftüsü Veysel Işıldar,  İlçe Milli Eğitim Müdürleri, il merkezinde ve ilçelerde görev yapan okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda, katılımcılara "Eğitimde Biz" sloganıyla hayata geçirilecek olan projelerin tanıtım filmi izletildi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi Koordinatörü Burak Gür programın açılış konuşmasını yaptı.

İl Müdürümüz Hatice Özdemir projelerimiz ile ilgili açıklamada bulunarak, "Bilindiği üzere sağlam temeller üzerine inşa edilmiş kapsamlı bir eğitim, toplumların gelişim ve değişim süreçlerinin temel yapı taşıdır. Eğitim, akademik bir tanım olarak bireyde yaşantısı boyunca istendik ve kalıcı davranış değişikliği meydana getirme süreci olarak bilinmektedir. Bu süreç içerisinde biz eğitimciler öğrencilerimizi okul içi öğrenme-öğretme faaliyetleriyle kendi hayal dünyalarında gelişip yeşeren hedeflerine en yakın seviyeye getirmede rehberlik etme görevini üstleniyoruz. Elbette bu süreç sadece bilgiyi aktarma ve aktarılan bilgiden geri dönüt alma şeklinde olmamalıdır. Öğrencilerimizin düşünme, anlama, araştırma, karşılaşılan problemlere çözüm yolu geliştirebilme yetisine sahip olabilmeleri; sorumluluk bilinci yüksek, girişimci, yaratıcı, yenilikçi ve en önemlisi mutlu bireyler olarak hayatlarını idame ettirebilmeleri adına sürekli yol gösterici konumumuzu korumalı ve onlarla birlikte her gün yeni bir bilgiyi düşünce sandığımıza eklemeliyiz. Bu sayede başta bizler olmak üzere, her adımı birlikte atacağımız öğrencilerimizle yeniliklerden haberdar, gelişime açık, tek bir yöne değil, hayatın her alanında birikimlerimizi destekleyecek çok boyutlu öğrenme ve öğretme çalışmalarında etkin rol oynayabiliriz. Bu bağlamda Millî Eğitim Bakanlığımızın başlattığı "Matematik ve Yabancı Dil Seferberliği" ile öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirip günlük yaşam becerileri ile uyarlayarak, soyut içerikleri somutlaştırmayı sağlamak ve "Ben de öğrenebilirim." anlayışı çerçevesinde matematik derslerine olumlu tutum geliştirmeyi amaçlıyoruz. "Yabancı Dil Seferberliği" ile öğrencilerimiz anadilleri haricinde başka bir lisan öğrenme ve bu öğrenmeleri hayatının her alanına adapte edebilme becerisine sahip olacaklardır. Sürekli olarak gelişim ve değişim içerisinde olduğumuz bu çağda farklı kültürleri tanımak, problem çözme becerisi geliştirmek, bilişim çağına ayak uydurmak, yeniliklerden sürekli olarak haberdar olmak için teknolojinin bütün imkanlarını tanımak ve doğru kullanmak ihtiyaç haline gelmiştir. Bizler de bu minvalde ilimiz için farklı alanlara ait projeler geliştirerek hem öğrencilerimiz hem öğretmenlerimiz hem de siz kıymetli okul yöneticilerimizin katılım sağlayabileceği, özgün fikirler üretebileceği bir ortam sağlama imkânı sunarak eğitim camiamızı emin adımlarla geliştirmeyi amaçlıyoruz." dedi.

Vali Şahin yaptığı konuşmada, "İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimimiz önemli bir çalışma yaptılar. AR-GE birimi eğitim öğretim sezonunun başında yapacağı projeleri belli bir sistematikte, belli bir düzende bu toplantı ile sizlerle paylaşıyor, yapacağı işi tanımlıyor, içeriğini ifade ediyor ve paydaşlarla bunu yapmak istiyor. Bu çok bilimsel ve çok metodolojik bir yaklaşım. Proje yapmış olmak için proje yapmamalıyız. Projeyi belli bir sistematikte, bazı hususlarda geri kalmışsak onları takviye etmek için ve belli bir takvimde yapmamız lazım" dedi.

Yapılan projelerin içeriğinin önemine dikkat çeken Vali Şahin, "Yabancı dil eğitimine ağırlık veren projeler var, Avrupa Birliği projeleri var, bunlar değerli projeler bu hususta yapılan çalışmaları çok önemli buluyorum. Projeler içinde yer alan Öğretmen Akademisi projesi dikkat çekici bir proje çünkü eğiticilerin eğitilmesi konusunda eksikliklerimiz var. Normal şartlarda hizmet içi eğitimlerle bunu tamamlayabiliriz fakat eğitim camiamızın büyüklüğü sebebiyle bu pek de mümkün olmuyor" şeklinde konuştu.

Okul müdürlerinin bir okulun başarısındaki en önemli faktör olduğunu belirten Vali Şahin "Okul müdürü başarılıysa o okul da başarılı olur ve okul müdürü bunu ancak öğretmenlerle başarabilir. Eğitim ordumuzun ana unsuru öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimizle iyi bir iklim yakalandığında başarısız olma şansımız yoktur" ifadelerini kullandı.

Değerler eğitiminin önemine işaret eden Vali Şahin, "Bilgi her hâlükârda öğreniliyor ama belli bir yaştan sonra değerler eğitimini çok da fazla veremiyorsunuz. Değerler eğitimi belli bir emekle oluşan, aile okul işbirliği ile meydana gelen ve uzun zaman alan bir eğitimdir. Onun için bu hususta çok çaba göstermemiz gerekiyor. Hep beraber hareket edersek eleştirdiğimiz pek çok meseleyi, var olan bir çok sorunu çözebiliriz. Öncelikle sorgulayan, düşünen, akleden bireyler üretmemiz lazım. O yüksek karakteri ve yüksek ahlâkı yakalamamız lazım. İşte böyle bireyler ileride hayatlarında yanlışa düşmezler" dedi.

2022-2023 eğitim yılının Malatya için zor bir yıl olacağına değinen Vali Şahin, "Çünkü devam eden okul inşaatları var. Okul müdürlerimizden, idarecilerimizden bu süreci iyi yönetmelerini, bunu velilere iyi anlatmasını istiyorum. Bu süreç tamamlandığında Malatya'nın eğitim altyapısındaki bütün sorunlar da çözülmüş olacaktır. İş yükümüz çok ama bilin ki her zaman eğitim işimizin de, mesaimizin de, en ön sırasındadır. Paramızın da en fazlasını eğitime harcadık harcayacağız. Eğitim ordusu Türkiye'nin en büyük gücüdür bu gücü en iyi şekilde kullanmamız lazım" diyerek sözlerini tamamladı.

 

28-09-202228-09-202228-09-202228-09-202228-09-2022

Şehit Hamit Fendoğlu Caddesi - 0422 324 64 21 (Dahili 355)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.