MALATYA İL MEM ARGE

DEPREM BÖLGESİ E-BÜLTEN MALATYA

DEPREM BÖLGESİ E-BÜLTEN MALATYA

Eğitim; bilim, dijitalleşme, iletişim, istikrar ve güç unsurlarının birleştiği Türkiye Yüzyılı sürecinde kuşkusuz ki en temel araç olarak rol almaktadır. Ülkemizi daha ileri taşıma hedefinde nitelikli insan gücünü yetiştirmede öncü rolü üstlenen eğitim sistemimizin öznesi konumundaki öğrenci, öğretmen, veli ve mezunlarımız dâhil tüm paydaşlar, 6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen depremin yıkıcı etkilerini hissetmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın liderliğinde milletimiz ve devletimiz omuz omuza vererek ülke genelinde yardımlaşma ve yeniden yapılanma çabalarını yoğun bir şekilde sürdürmüştür.

 Bu süreçte Millî Eğitim Bakanlığı, hasar tespiti, gıda yardımı, barınma desteği, ilk yardım, sağlık hizmetleri ve arama kurtarma gibi alanlarda kritik görevler üstlenmiştir. Eğitimin iyileştirici gücüne olan inançla eğitim öğretim faaliyetlerinin sağlıklı koşullarda devam etmesi için tüm kaynaklarını seferber eden Millî Eğitim Bakanlığı; Sayın Bakanımızın yakın takibinde deprem bölgesindeki yeni yapım, onarım ve güçlendirme çalışmalarını seferberlik anlayışı içerisinde devam ettirmektedir. Bu kapsamda, deprem bölgesindeki kullanılabilir durumdaki tüm pansiyonlu okullar vatandaşlarımızın kullanımına sunulmuş ve konaklayanlara sıcak yemek servisi sağlanmıştır. Hasar gören okullar kısa bir sürede onarılarak eğitime hazır hale getirilmiştir. Yıkılan veya ağır hasarlı okullar ise sağlam durumdaki en yakın okullarla eşleştirilmiştir.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf TEKİN'in talimatlarıyla deprem bölgesindeki 210.215 öğretmen ile birebir iletişim kurulmuş ve ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik tedbirler alınmıştır. Diğer taraftan bölgedeki öğrencilerimizin akademik, sosyal ve kültürel gelişimlerini desteklemek amacıyla yaz okulu uygulaması, telafi eğitimleri ve psikososyal destek çalışmaları yürütülmüştür. Öğrencilerimize katkı sunmak amacıyla deprem bölgesindeki öğrenciler için bursluluk kontenjanı 30.000 artırılmış, sınavlı tüm okul türlerinde deprem bölgesindeki öğrenciler için kontenjan ayrılmış ve bölgedeki özel okullarda öğrenim görecek öğrencilere destek çalışması başlatılmıştır.

 Eğitim alanında yapılan yatırımlar, sadece bugünümüzü değil, yarınlarımızı da şekillendirmektedir. Yaşadığımız bu yıkıcı süreç, bize eğitimin ne denli stratejik bir öneme sahip olduğunu bir kez daha göstermiştir. Birlikte çalışarak, depremin etkilediği bölgelerdeki eğitim altyapısını güçlendirecek ve genç nesillerimizi daha iyi bir geleceğe hazırlayacağız.

e- bültene ulaşmak için :

/meb_iys_dosyalar/2023_09/14211421_malatya.pdf

Şehit Hamit Fendoğlu Caddesi - 0422 324 64 21 (Dahili 355)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.