MALATYA İL MEM ARGE

Çocuksu Projesi Uygulanmaya Başlandı

Çocuksu Projesi Uygulanmaya Başlandı

 

 23-12-201523-12-201523-12-2015ÇOCUKSU PROJESİ’NİN UYGULANMASINA BAŞLANDI

 

·   Damlayan musluklar günde 30-200 litre suyun ziyan olmasına neden oluyor.

·   10 dakikada 1 kahve fincanını dolduracak bir delik, yılda 11.000 litre suyun boşa gitmesine yol açmaktadır.

·   Diş fırçalama ortalama 3 dakikadır. Eğer musluk açık bırakılırsa her fırçalama için ortalama 15 litre suyu boşa akıtmış oluruz.

·   Dünyamızın 3/4 ´ünü Su kaplamaktadır. Vücudumuzun % 60´nı su teşkil etmektedir.

·   Dünyadaki suların ancak %2,5’i tatlı sudur. Bunun da %70´i buzullarda, toprakta, atmosferde, yeraltı sularında bulunur ve kullanılamaz durumdadır.

·   Biz de boşa harcadığımız suyu kesmekle su faturalarından kolaylıkla %25 oranında tasarruf sağlamış oluruz.

·   Yılda 10.000 m3 kişi başına su düşen ülkeler su zengini ülkelerden sayılmaktadır. Türkiye’de kişi başına düşen su ise 2650 m3’tür.

·   Ülkemiz su zengini bir ülke olmadığı gibi su kaynaklarının kirletilmesi ve israf edilmesi neticesinde mevcut kaynaklar da günden güne azalmaktadır.

    Kim olursak olalım, ne iş yapıyor olursak olalım hiç fark etmez!

    Eğer su israf ediyorsanız, gelecek nesillerin suyunu çalıyorsunuz demektir!

    Su tasarrufu bilincini oluşturmak amacıyla Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri ile protokol imzalayarak  “ÇocukSu Projesi”ni bugün itibariyle başlattı.

    Malatya Valiliği tarafından onaylanan proje 2015-2015 Eğitim öğretim dönemi boyunca Battalgazi ve Yeşilyurt ilçesindeki tüm okullarda uygulanacak.

     Kurumlarda su tüketimine bağlı maddi giderlerin düşürülmesi sağlanarak, çocuklarımızda; küresel sorunlar, çevre kirliliği, kuraklık gibi sorunlara karşı duyarlılık oluşturmak amaçlanmıştır.

     Proje ile okulların su faturaları kişi sayısına bölünerek kişi başına düşen su tüketimi hesaplanacaktır.Sıralama sonucunda yıl içinde en çok su tasarrufu yapan 10 okulumuzun çevre düzenlemesi Battalgazi ve Yeşilyurt belediyelerince yapılacaktır.

 

Şehit Hamit Fendoğlu Caddesi - 0422 324 64 21 (Dahili 355)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.