MALATYA İL MEM ARGE

Ben Burdayım Projesi Kapsamında İlkokullara Yönelik " Öykülerle Sağlık " Etkinliği Gerçekleştirildi.

Ben Burdayım Projesi Kapsamında İlkokullara Yönelik " Öykülerle Sağlık " Etkinliği Gerçekleştirildi.

Öykülerle Sağlık

            Bedensel ve ruhsal açıdan sağlıklı bireylerin yetişmesi bir toplumun geleceği açısından önem arz eden bir konudur. Eğitim faaliyetleri yoluyla bireylerde kalıcı davranış değişikliği oluşturmak hedeflenirken bu davranışların bireyin hayatını ilgilendiren her alanda göstermesi ve süreklilik taşıması amaçlanır.

            Sağlık bilinci kazandırma noktasında ilkokul çağları en kritik dönemlerdendir. Öğrenmeye açık olunan bu yıllarda verilen davranışın ömür boyu sürdürülebilme ihtimali çok daha yüksektir. Ancak halihazırda bu yaşlardaki çocuklara verilen eğitimlerde daha çok kişisel hijyen konularının ön planda olduğunu diğer konuların göz ardı edildiğini görmekteyiz. Örneğin çoğu öğrenci diş fırçalamanın önemini bildiği halde rutin diş bakımlarının ne olduğunu ayrıntıları olarak bilmemekte ya da bir travma sonrası kırılan dişin yeniden yerine takılabileceğinden habersiz yaşamakta, aileler de bu konuda yeterli bilgiye sahip olamamaktadır. Basit olarak algılanan bir çiş tutma hadisesinin böbrek kayıplarına varacak sonuçlar doğuracağını tahmin edememekte ya da göz tembelliği adı verilen ve erken teşhis edilebilirse hayat kalitesinin yükseltilebileceği bir hastalığın varlığından haberdar olamamaktadır. İlaçların hastalıkları tedavi ettiğini bilen çocuk, ilaç formları hakkında çok az bilgiye sahip olmakta çoğu zaman bir eczaneden nasıl faydalanabileceğini bilememektedir. İşte bu noktada okul öncesi ve ilkokul düzeyindeki öğrencilerin bilinçlendirilmesi çok önemlidir. Sağlık bilincinin çocuklara kazandırılmasında öyküler büyük rol üstlenmektedir. Bu proje ile bir kurgu metin içerisinde sağlıkla ilgili bir temanın verilmesi çocukların eğlenerek öğrenmesine fırsat verecektir.

            Bu doğrultuda Malatya Valiliği ile Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan “Ben buradayım” projesi uygulanmaya devam ediyor.

Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İnönü Üniversitesi işbirliği çerçevesinde İlkokul öğrencilerine yönelik eğitimlere başlandı. Bu kapsamda İlkokul 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin hedef kitle olarak seçtiğimiz  “Öykülerle Sağlık” projesinde, her ay belirlenen sağlık teması çerçevesinde çocuklara öykü okumaları yapılacak ve öyküler okunurken öğrencilerin interaktif katılımları sağlanacaktır. Farklı okullardan katılan öğrenciler öyküler yoluyla bilinçlendirilirken sınıf öğretmenleri de öğrencilerine sağlık konusunda yapacakları eğitimleri farklı bir açıdan sunabilme fırsatı yakalayacaktır.

            İlkini 22/03/2017 tarihinde düzenlediğimiz eğitimde “Travma Sonrası Diş Düşmeleri” konusu anlatılmıştır.  İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Cengiz Yakıncı’nın da katıldığı eğitimde Atatürk Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Kevser Akın öğrenci ve öğretmenlere öykü anlatımı yapmış ve uzman diş doktoru Gülsüm Duruk da öğrencilerin sorularına cevap vermiştir.


24-03-201724-03-201724-03-201724-03-201724-03-201724-03-201724-03-201724-03-201724-03-2017

 

 

Şehit Hamit Fendoğlu Caddesi - 0422 324 64 21 (Dahili 355)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.