MALATYA İL MEM ARGE

Anadolu Vakfı İle Ortaklaşa “Sosyal Girişimcilik ve Proje Döngüsü Eğitimi” Düzenlendi

Anadolu Vakfı İle Ortaklaşa “Sosyal Girişimcilik ve Proje Döngüsü Eğitimi” Düzenlendi

Girişimciliğin yalnızca ticari alanla sınırlandırıldığı, toplumun sosyal sorunlarına çözüm arayanlara ise hayalci denildiği bir dönemde sosyal girişimcilik, toplumların kalkınmasında önemli rol oynamıştır. Sosyal girişimciler yüzyıllardır toplumların alışılagelmiş davranışlarını değiştirerek dönüşümlere yol açmışlardır. 1980 yılında Bili Drayton isimli bir Amerikalı bunu sosyal girişimcilik olarak tanımlamış ve bu sayede farkındalığın artırmıştır. Böylece kendinde bu potansiyeli gören kişilerin yolunu daha çabuk bulmasına ve işbirliği imkânlarının artmasına yol açmıştır. "İnanırsan yapabilirsin" sözü gerçekten de herkes için geçerlidir.

 Sosyal girişimci, yaşadığı toplumda ortaya çıkan sosyal aksaklıkları fark ederek o güne kadar akla gelmeyen ya da cesaret edilmeyen bir yaklaşımla sorunların üzerine giden; yaratıcı, ısrarcı, duyarlı, gerçekçi tavırları ile fark yaratan ve toplumun güvenini kazanan kişidir.

 

Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü; Anadolu Vakfı ile ortaklaşa düzenlediği “Sosyal Girişimcilik ve Proje Döngüsü Eğitimi” ile sosyal girişimciler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda toplamda 500 öğretmenimize ‘Sosyal girişimcilik ve Proje Döngüsü’ eğitimleri verilmiştir. Ayrıca  etkinliğe katılan öğretmenlerdeki bilgi, beceri ve farkındalık açısından değişimleri ölçmek ,amacıyla eğitimlerin öncesi ve sonrasında  ön test ve son test çalışması yapılmıştır. Katılımcı 500 öğretmene uygulanan 13 maddelik ve “EVET”, “HAYIR” seçeneklerinden oluşan test sonrasında eğitimlerin büyük bir oranla etkili ve faydalı olduğu görülmüştür.

Tam da bu yüzden içerisinde bulunduğumuz öğretim yılı içer içerisinde “Sosyal Girişimcilik ve Proje Döngüsü Eğitimi” tekrarlanacaktır

 

17-10-201717-10-201717-10-201717-10-201717-10-2017

Şehit Hamit Fendoğlu Caddesi - 0422 324 64 21 (Dahili 355)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.